ВІЛ-позитивні жінки України, разом з жінками з 11 країн Східної Європи та Центральної Азії, проводять першу спільну кампанію проти насильства над жінками

Насильство є ключовим фактором ризику інфікування ВІЛ у жінок, у тому числі секс-робітниць, жінок, що вживають наркотики, трансгендерних та інших жінок. Глобальні та регіональні оцінки насильства щодо жінок і пов'язаних з ними наслідків для здоров'я показують, що це є значною проблемою. За даними ВООЗ, майже третина всіх жінок піддавалися фізичному та/або сексуальному насильству з боку своїх партнерів, і майже 40 відсотків усіх вбивств жінок у всьому світі вчинені їх партнерами. В Україні щорічно насильницькою смертю вмирає в середньому тисячу жінок - близько трьох жінок у день.
ВІЛ-позитивні жінки виступають проти насильства, тому що:
- Насильство щодо жінок - це порушення прав людини.
- Жінки, що піддаються насильству, входять до групи підвищеного ризику до інфікування ВІЛ.
- Жінки, що живуть з ВІЛ, та уразливі до ВІЛ, частіше піддаються насильству.
- Насильство знижує ефективність заходів у відповідь на епідемію ВІЛ та СНІД, оскільки обмежує доступ до необхідних послуг.
В Україні в кампанії беруть участь 25 міст: Київ, Рівне, Одеса, Південне, Балта, Болград, Біляївка, Кодима, Котовськ, Комінтернівське, Житомир, Новоград-Волинський, Бердичів, Коростень, Суми, Черкаси, Київ, Кіровоград, Миколаїв, Чернігів, Запоріжжя, Краматорськ та Кривий Ріг.
Мета кампанії «Насильству немає виправдання»: Змінити сприйняття насильства як побутовий норми у жінок регіону Східної Європи та Центральної Азії.
Завдання кампанії:
- Мобілізувати жінок, яких торкнулася епідемія ВІЛ, навколо ідеї про те, що насильство не є нормою, йому немає виправдання і саме жінка повинна перестати його приймати.
- Підвищити мотивацію жінок і дівчаток, які перебувають у загрозі або пережили насильство, у зверненні за допомогою і підтримкою.
- Актуалізувати проблеми гендерного насильства і поліпшити розуміння зв'язку між гендерною рівністю, ВІЛ і насильством.
Основні заходи:
- Проведення прес-конференцій та/або круглих столів, вуличних акцій, флеш-мобів.
- Організація дискусійних, творчих і навчальних майданчиків на тему гендерного насильства: міні-тренінги, жіночі клуби, живі бібліотеки, заняття з арт-терапії, фото-сесії для жінок, які пережили насильство, соціальні кіно-клуби; монтування та демонстрація соціальних відео-роликів; проведення соціальних опитувань.
- Розповсюдження друкованих матеріалів на тему гендерного насильства та інформації про пункти надання допомоги.
- Створення, друк та розповсюдження буклету з історіями жінок, яких торкнулася епідемія ВІЛ, та які пережили насильство.
- Проведення інформаційної кампанії в соціальних мережах
Національна координаторка: Олена Стрижак, elenas@ukr.net
Додаткову інформацію щодо заходів по кожному місту можна знайти на сайті ВБО «Позитивні жінки» www.women-union.org.ua
Контактна особа: Аліна Ярославська, +38 (067) 630-35-34, linayaroslavska@gmail.com