Среда, 18 ноября 2020 года

Депутати вдарили по корупції – Рада проголосувала законопроект №4484

Пациенты Украины,   2 июня, 2016 12:42
<p>Відтепер в Україні за 17 днів реєструватимуть ліки з США, Канади, Австралії, Швейцарії, Японії та країн ЄС з централізованою процедурою реєстрації медпрепаратів.</p>
Відтепер в Україні за 17 днів реєструватимуть ліки з США, Канади, Австралії, Швейцарії, Японії та країн ЄС з централізованою процедурою реєстрації медпрепаратів.
Автор: rada.gov.ua
30 травня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні та в цілому законопроект №4484 від 26.05.2016 року, спрямований на спрощення реєстрації ліків в Україні.

Законопроект був ініційований Прем’єр-Міністром України Володимиром Гройсманом наприкінці квітня та отримав неабиякий супротив на шляху свого затвердження. Наразі підтриманий Радою законопроект очікує підпису Президента України.

Відтепер в Україні за 17 днів реєструватимуть ліки з США, Канади, Австралії, Швейцарії, Японії та країн ЄС з централізованою процедурою реєстрації медпрепаратів.

«Це перший крок на шляху до повноцінної реформи охорони здоров’я і боротьби з корупцією, що поглинула цю сферу. Спрощення реєстрації ліків створює конкуренцію на фармацевтичному ринку. Завдяки цьому лікарі мають можливість призначати відповідне лікування, а пацієнти  – купувати потрібні ліки в Україні. Сьогоднішній день показав, що і Парламент, і Уряд, громадськість та експерти можуть знайти спільне рішення задля того, щоб врятувати та полегшити життя для хворих українців», – зазначає Ольга Богомолець, Голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

У законопроекті №4484 від 26.05.2016 року закладено основні принципи дерегуляції фармацевтичного ринку та виключено корупційні складові, які намагалися проштовхнути лобісти.

Загалом, законопроект базується на трьох основних пунктах:

Спрощеній реєстрації підлягають ліки, що зареєстровані для застосування у країнах із суворими регуляторними нормами;

До країн із суворими регуляторними нормами належать США, Канада, Австралія, Японія, Швейцарія та країни ЄС з централізованою процедурою реєстрації ліків;

Введено чіткі терміни для процедури спрощеної реєстрації – 17 робочих днів.

«Саме завдяки політичній волі прем’єр-міністра,  активній співпраці уряду, громадськості та експертного середовища нам вдалося напрацювати законопроект, який максимально спрощує реєстрацію для ліків, що зареєстровані та застосовуються в країнах з високими регуляторними нормами. Фактично менше, ніж за тиждень узгоджений всіма текст законопроекту знайшов підтримку Уряду та був підтриманий в Парламенті.  Голосування у Раді довело, що дерегуляція ринку ліків – це питання не політичних дискусій, це питання життя та здоров’я людей», - зазначає Олександр Саєнко, Міністр Кабінету Міністрів України.

Слід зазначити, що ініціатива прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, спрямована на спрощення реєстрації якісних ліків, була зареєстрована у вигляді законопроекту №4484 ще 20 квітня 2016 року. Проте навколо цього документу розгорнулася справжня детективна історія, що супроводжувалася саботажем деяких народних депутатів та чиновників, підміною тексту документа (на законопроект №4484 від 10.05.2016 року), внесенням лобістських норм та проведенням службового розслідування. З підміненим текстом категорично не погоджувалися пацієнтські та громадські організації, які 23 травня влаштували акцію протесту «Зламаємо фармацевтичну завісу». Врешті решт, завдяки спільним діям влади та громадськості вдалося розробити справді якісний законопроект та замінити лобістський документ.

«Протягом останнього року ми з колегами напрацювали цілий пакет дерегулцяйних норм, які покликані спростити обіг ліків в Україні. Спрощення реєстрації якісних ліків – перший і дуже важливий крок на шляху до дерегуляції, який стикнувся з шаленим супротивом. Нам вдалося відбити велику кількість міфів та юридично необґрунтованих закидів щодо цієї реформи. Зараз важливо, щоб усі підзаконні акти якомога швидше були приведені у відповідність із законом і він запрацював у найкоротші терміни», – зазначає Лана Сінічкіна, партнер АО «Арцінгер». 

Важливість цієї ініціативи для українських пацієнтів найкраще демонструє статистика: в Україні зареєстровано 9,9 тис. лікарських засобів, тоді як у Франції – майже 16 тисяч. Це означає, що українці обмежені в доступі до ліків, якими користуються мешканці розвинених країн.

«Це спільна перемога громадянського суспільства та влади, а головне – справжня перемога для тисяч пацієнтів, які змушені були возити ліки контрабандою з-за кордону або переплачувати за них в десятки разів на чорному ринку.  Спрощення реєстрації для якісних ліків – це не лише удар по тих корупційних схемах, які з року в рік укорінювалися в українській регуляторній службі та перемога над фармацевтичним лобі, це врятовані життя багатьох українців, що помирали через відсутність ліків в Україні. - зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». – Ми сподіваємося, що Президент підпише цей законопроект якомога швидше, адже тепер здоров’я та життя багатьох пацієнтів залежить від його підпису», – додає вона.

«Прийняття законопроекту 4484 всупереч тиску лобістів фармкомпаній відкриває можливість для пацієнтів отримувати лікування тими препаратами, яких раніше в країні не було і які волонтерам доводилось провозити з-за кордону у валізах. Чекаємо подальших дій від Уряду через виконання закону до реального здешевлення ліків», – зазначає Ганна Гопко, Голова Комітету у закордонних справах ВРУ.

Один із найскладніших аспектів українського ринку ліків стосується онкохворих дітей.

«Сотні українських батьків та волонтерів змушені купувати препарати на чорному ринку. Це стосується, наприклад, такого препарату для маленьких онкопацієнтів як Космеген. У Європі він коштує 70 євро, а в Україні  – через те, що незареєстрований, його ціна може сягати 210 євро. Завдяки прийнятому законопроекту ми зможемо знищити цю несправедливість і врятувати дітей, які через зарегульованість ринку не можуть отримати вчасно потрібні ліки», – зазначає Оксана Корчинська, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

БФ «Пацієнти України» дякує за цей прогресивний крок Володимиру Гройсману, Олександру Кубіву, Олександру Саєнку, Ользі Богомолець, Ганні Гопко, Марії Іоновій, Єгору Соболєву, Олегу Березюку, Андрію Парубію та іншим депутатам та посадовцям, які відстоювали цю реформу. Також особлива подяка партнерам із АО «Арцінгер» та Реанімаційного Пакету Реформ, пацієнтам, журналістам та усім, хто разом з нами відстоював спрощення реєстрації ліків в Україні.

Пацієнти України

Другие новини
Материалы по теме
 • Позитивные женщины
  Организация объединяет украинских женщин, которых коснулась эпидемия ВИЧ/СПИДа.
 • Международная организация труда (ILO)
  Сфокусирована на профилактике ВИЧ/СПИДа, снижении уровня дискриминации и защите прав ВИЧ-позитивных людей в рабочей среде – там, где они проводят большую часть своей жизни.
 • Международный Альянс по ВИЧ/СПИДу в Украине
  Миссия Альянса - cнижение распространения ВИЧ-инфекции и смертности от СПИДа и уменьшение негативного влияния эпидемии путем поддержки общественного противодействия эпидемии ВИЧ/СПИДа.
 • Clinton Foundation (Clinton Health Access Initiatives)
  Цель Инициативы Фонда Клинтона по ВИЧ/СПИДу - предоставить высококачественную медицинскую помощь и лечение людям, живущим с ВИЧ/СПИДом, и улучшить системы здравоохранения в развивающихся странах.
 • Всемирная организация здравоохранения (WHO)
  ВОЗ координирует все действия в области здравоохранения в рамках системы Объединенных Наций.
Весь список