Антикорупційні та пацієнтські організації звинуватили комітет охорони здоров’я в політизації процесу закупівель ліків

«Наразі, коли закупівлі ліків та вакцин через міжнародні організації почали демонструвати свою ефективність, ми бачимо маніпуляції, перекручування фактів, а іноді і публікації завідомо неправдивої інформації з боку депутатів профільного комітету. Процес закупівель ліків в жодному разі не можна політизувати, адже від цього залежить життя українців», – зазначає Олександра Устінова, член Правління Центру протидії корупції.
Так, наприклад, громадські активісти звернули увагу на неправдиву інформацію, оприлюднену профільним комітетом щодо закупівельної ціни на препарат АЛВОТІНІБ (МНН – іматиніб). Зокрема, Комітет поширює інформацію, що задекларована в Україні оптово-відпускна ціна на цей препарат становить 82,67 грн. Проте це неправда. Згідно з реєстром оптово-відпускних цін, одна таблетка цього препарату коштує в 10 разів дорожче – 820,67 грн. До речі, міжнародна організація закупила препарат Іматиніб 400 мг більш ніж у 20 разів дешевше, ніж МОЗ у 2014 році і в 10 разів дешевше, аніж задекларована ціна в Україні.
Представники громадськості ще раз звернули увагу депутатів на економію у 620 млн грн, та закупівлю ліків за значно нижчими цінами (деякі препарати закуплено дешевше більш ніж у 20 разів у порівнянні з цінами Міністерства охорони здоров’я 2014 року), руйнування корупційних схем на тендерах та участь у тендерах нових гравців. Важливо також зазначити, що міжнародні організації закупили понад 67% препаратів напряму у виробників. Детальний аналіз закупівельного процесу через міжнародні організації оприлюднено у звіті Центру протидії корупції.
«Зараз не час сіяти розбрат та розповсюджувати штучну зраду навколо реформ Міністерства охорони здоров’ я України. Задля того, щоб тяжкохворі українці отримували якісні ліки, потрібно об’єднати зусилля Міністерства охорони здоров’я України, народних депутатів та громадських організацій. Закупівельна реформа – це шанс українських пацієнтів отримувати ліки без корупції», – зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». – Зрив та дискредитація закупівельного процесу на початку 2017 року призведе до того, що пацієнти не зможуть отримати ліки вчасно, і ті політики, які зараз намагаються зірвати процес закупівель ліків мають бути готові нести політичну відповідальність за життя пацієнтів».
Також варто зазначити, успішний досвід України у сфері закупівель ліків через міжнародні спеціалізовані організації, переймають сусідні країни. Зокрема Молдова, цього року розпочала таку саму процедуру.