Среда, 18 ноября 2020 года

Активісти просять Гройсмана взяти під особистий контроль закупівлю ліків міжнародниками, яку блокують чиновники МОЗ

20 июля, 2016 00:23
У своєму зверненні активісти нагадали про обіцянку в.о Міністра охорони здоров'я Віктора Шафранського підписати контракти та перерахувати міжнародним організаціям кошти на закупівлю ліків на 2016-й рік до 20 липня.
У своєму зверненні активісти нагадали про обіцянку в.о Міністра охорони здоров'я Віктора Шафранського підписати контракти та перерахувати міжнародним організаціям кошти на закупівлю ліків на 2016-й рік до 20 липня.
Громадські організації вимагають від Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана втрутитися в процес передачі закупівель ліків міжнародним організаціям на 2016-й рік та зупинити штучне блокування Міністерством охорони здоров’я нового закупівельного циклу.

Про це йдеться у відкритому листі до Прем’єра, оприлюдненому Антикорупційною групою Реанімаційного пакету реформ, БФ «Пацієнти України» та ГО «Центр протидії корупції».

За словами активістів, чиновники МОЗ гучно та публічно розпочали закупівельний цикл 2016-го року, надіславши міжнародним організаціям відповідні контракти. Утім на практиці документи виявилися низької якості, а окремі пункти в них такими, що суперечать українському законодавству та здоровому глузду.

Фактично чиновники МОЗ пропонують міжнародним організаціям підписати угоди, які неможливо виконати.

Зокрема, в контрактах йде мова про необхідність поставити 100% препаратів не пізніше 90 днів з моменту підписання контракту. Це є дискримінаційною нормою для учасників торгів та автоматично призведе до підвищення закупівельної вартості ліків. Окрім того, за українським законодавством усі постачальники мають вдвічі більший термін поставок, а саме – 180 днів з моменту оплати.

«Керівництво МОЗ красиво відзвітувало про надіслані міжнародникам контракти, однак забули сказати, що суттєво змінили їх умови у порівнянні з минулим роком. Змінили так, щоб унеможливити швидке підписання цих контрактів з боку міжнародних організацій, чиї юристи вичитують кожну кому. Зроблено це навмисно – аби піти в довгу переговорну процедуру, затягнути час і ще раз всім показати, що процес гальмують міжнародники, а не чиновники МОЗ, які в таких важливих контрактах припускаються не те що фактологічних, а навіть граматичних помилок!» – стверджує Віталій Шабунін, Голова правління «Центру протидії корупції».

Активісти проаналізували розіслані міжнародним організаціям контракти і встановили низку грубих помилок та нерелевантних положень, скопійованих з торішніх контрактів. Так, контактною особою в контрактах вказаний колишній заступник Міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець, який звільнився з посади ще у червні. А курс валюти для британської агенції пропонують рахувати за «внутрішнім обмінним курсом валют ООН». Все це вказує на те, що керівництво Міністерства охорони здоров'я навіть не дивилося, що і кому розсилало.

«Це неприпустимо та може вилитися у дипломатичний скандал, коли від імені держави структурам ООН розсилаються контракти з грубими помилками, – стверджує Ярослав Юрчишин, головний експерт Антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ. – Ми впевнені, що це робиться для того, аби максимально відтягувати процес підписання договорів, адже зрозуміло, що жодна міжнародна структура не підпише такі договори».

Слід відзначити, що міжнародні організації ще у травні поточного року першими надіслали МОЗ рамкові контракти-пропозиції, якими планувалося почати новий закупівельний рік. Утім в Міністерстві їх проігнорували і лише через кілька місяців надіслали свої неякісні варіанти угод. У відповідь на це міжнародні організації повідомили МОЗ про неможливість підписання договорів, що суперечать українському законодавству.

«Пацієнти не хочуть опинитися в тій самій ситуації, в якій опинилися минулого року, коли закупівлі міжнародним організаціям були передані лише в грудні, – пояснює Ольга Стефанишина, Виконавчий директор БФ «Пацієнти України». – Наразі  ми бачимо відвертий саботаж цього процесу з боку МОЗ, адже штучно створюються труднощі на найпершому етапі ­– підписання договорів. Економія в майже 800 млн грн, коштом яких цього року змогли закупити більше ліків, доводить ефективність роботи міжнародних організацій. Тому пацієнти вимагають від Уряду в найкоротший термін підписати ефективні контракти з міжнародними організаціями та перерахувати їм кошти».

У своєму зверненні активісти нагадали про обіцянку в.о Міністра охорони здоров'я Віктора Шафранського підписати контракти та перерахувати міжнародним організаціям кошти на закупівлю ліків на 2016-й рік до 20 липня. Для цього Кабінету Міністрів слід розглянути та затвердити зміни до нормативно-правових актів, що покращать процес міжнародних закупівель ліків та вакцин у 2016-му році, про які громадські організації заявляли раніше.

Оскільки чиновники МОЗ замість виконання обіцянки В. Шафранського почали імітувати її виконання, активісти звернулися до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана із проханням дати особисте доручення в.о. Міністра охорони здоров'я укласти договори з міжнародними організаціями та здійснити перерахування коштів за контрактами до кінця липня.

Також активісти вимагають провести внутрішнє розслідування у зв'язку із службовою недбалістю співробітників МОЗ, причетних до підготовки неякісних контрактів та притягти їх до дисциплінарної відповідальності.

Громадськість у своєму зверненні наголошує на тому, що процес закупівлі ліків міжнародними організаціями на 2016-й рік має розпочатися до кінця липня поточного року, як це було публічно обіцяно МОЗ. В іншому випадку проблеми із несвоєчасною поставкою ліків важкохворим у 2016-му році уникнути не вдасться.

Пацієнти України

Другие новини
Материалы по теме
 • Фонд профилактики химических зависимостей и СПИДа
  Ведет программы профилактики наркомании и СПИДа, а также предоставляет психологическую и социальную помощь наркозависимым пациентам и людям, пострадавшим от эпидемии ВИЧ/СПИДа.
 • Фонд Рината Ахметова
  Системно занимается профилактикой, улучшением доступа к диагностике и лечению туберкулеза, который является одной из самых распространенных и опасных коинфекций у ВИЧ-позитивных людей.
 • UNESCO
  UNESCO (ЮНЕСКО) - Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры.
 • Время жизни плюс
  Одна из первых общественных организаций, объединяющих ВИЧ-позитивных людей в Украине.
 • Международный Альянс по ВИЧ/СПИДу в Украине
  Миссия Альянса - cнижение распространения ВИЧ-инфекции и смертности от СПИДа и уменьшение негативного влияния эпидемии путем поддержки общественного противодействия эпидемии ВИЧ/СПИДа.
Весь список