Четверг, 19 ноября 2020 года

П'ять хвилин, які можуть змінити все

17 августа, 2018 14:49
В студії настала повна тиша – розмови людей в залі припинились. Я знаходжусь в голландській телестудії один, без команди та друзів. На мені зараз відповідальність. Я промовляю про себе найголовніші слова, які я повинен сказати в прямому ефірі. В цей момент для мене нічого більше не існує, крім меседжів, які роками напрацьовані та чітко відточені. Я знаю, що сказати.

Одна хвилина до початку ефіру. На екрані в телевізорі та на стіні в студії показують фотографії та відеоматеріали з історії другої половини 20-го сторіччя. Фредді Мерк'юрі, Меджик Джонсон в сльозах, масові акції активістів, які вимагають пігулок, на вулицях, дослідницькі лабораторії, Боббі Кемпбелл з партнером Боббі Хілардом з'являються у журналі Newsweek Magazine та відверто говорять про свій діагноз, Буш підписує документ про створення програми по боротьбі зі СНІДом, «Людина року» по версії TIME Девід Хо виступає за створення високоефективної АРВ-терапії, смерті тисяч людей, кадри з Африки, що лякають, та фотографії перших анонімних зустрічей ВІЛ-позитивних людей.

Мільйони людей. Лікарі, активісти, політики, бізнесмени, волонтери та просто небайдужі люди. СНІД торкнувся всього світу.

У певний момент усвідомлюю, як багато всього відбулося у світі за 30 років існування СНІДу. І тепер для мене центр подій сконцентрувався саме тут. Що я тут роблю? Як я в свої 20 років опинився на ефірі телебачення Голландії з такою серйозною темою? Кожна людина, її щоденний та багаторічний вклад у боротьбу з епідемією перейшов до мене у цей момент, саме тут, у студії, у ці короткі п’ять хвилин, які мені дали, щоб я сказав слова, які ніхто до цього не казав і більше не скаже. Історія пролітає перед моїми очима, і я відчуваю себе частиною чогось великого, відчуваю, що повинен зробити свій внесок. І шукати будь-яку нагоду, щоб зробити внесок. І я тут не просто так, а це для мене нагода сказати або зробити щось важливе, як і всі інші тисячі людей 30 років до цього.

Мені подають сигнал, коротка пауза, я сідаю за стіл і починаю. Я представляюся, кажу, що я з України і що живу з ВІЛ. Ефір був присвячений темі СНІДу. Починаю так само, як і під час всіх моїх інших десятків виступів та інтерв'ю. Розповідаю, що в країні катастрофічна ситуація з послугами та допомогою ВІЛ-позитивним підліткам, про інертність та байдужість держави до епідемії, дискримінації та стигми. Про критично термінову необхідність сексуальної освіти та профілактики ВІЛ в школах. Бо декілька майбутніх поколінь зараз у великій небезпеці стати пацієнтами зі смертельним захворюванням, «чумою 21 століття».

П’ять хвилин промайнули майже як п’ять секунд. Хвилююсь, бо сумніваюсь, чи достатньо я сказав. Чи повністю я використав цю нагоду? Чи не упустив я чогось важливого? Партнери з місцевого впливового фонду, який запросив мене на ефір, кажуть, що все пройшло чудово. Головний меседж доніс: необхідні зміни, міжнародна увага, інвестиції та співпраця з молодими людьми. Це начебто просто ефір, а відчуття таке, ніби зробив, можливо, найважливішу справу у житті. Важливо опинитись у потрібному місці у потрібний час, і хто знає, можливо один твій вчинок може вплинути на розвиток майбутнього. Хто знає, скільки впливових людей побачать, почують мене і вирішать зробити щось для підлітків з ВІЛ? Хто знає, скільки скептиків я зміг запевнити у критичності ситуації, про яку я говорю? Разом з нашими партнерами ми намагаємося привернути увагу людей у Голландії та у всьому світі до проблем, пов’язаних з епідемією саме у нашій країні. Просто з кожним вчинком, виступом та внеском ми сподіваємося, що у майбутньому це збільшить кількість донорських коштів саме для нашої країни.

Годі мріяти, кажу я собі, треба сконцентруватись на тому, що далі. Амстердам, місцеве телебачення. Не дивлячись на те, що я був сам у студії, мені було спокійно. Тому що в цей самий момент мої друзі та колеги роблять те саме – можливо, наодинці серед тисяч незнайомих людей. У команді Teenergizer кожен займає своє місце у потрібний час та робить свій внесок. У цей момент проходить церемонія відкриття всесвітньої конференції з питань ВІЛ/СНІДу. Поки я даю інтерв'ю інші готуються до своїх виступів, зустрічаються з людьми, виступають на дискусіях. Наймасштабніша подія у сфері охорони здоров'я. Більше 18 тисяч учасників – голлівудські зірки, принц Гаррі, Білл Клінтон, лікарі, дослідники, активісти. Кожен з них у той самий момент, що і я, робить найважливішу справу свого життя. Кожен волонтер, медпрацівник, усі активісти-споживачі наркотиків, секс-працівники, ЛГБТ спільнота – всі вони роблять свій вклад у те, щоб подолати епідемію, яка захопила весь світ і торкнулася кожного.

Конференція поєднала всі теми – права, ЛГБТ, ко-інфекції, інновації, технології, бізнес та політику.

Всі ці люди кожного дня продовжують свій шлях та боротьбу з епідемією у себе в країні, місті, школі, лікарні. Завдяки роботі цих людей щодня змінюється світ. Два роки тому, на попередній конференції, яка проходила в Африці, для мене та для колег з мого регіону було життєво важливо донести проблеми, пов'язані з ВІЛ у Східній Європі та Центральній Азії. Місія Teenergizer – привернути глобальну увагу до молоді та зробити все, щоб голос підлітків з ВІЛ був почутим, а міжнародні лідери, донори, лікарі та дослідники надали спеціальний пріоритет – працювати не тільки з наслідками ВІЛ, але й приділяти максимум уваги причинам епідемії. Працювати з молодими людьми. За їх участі. Забезпечувати майбутні покоління знаннями та послугами, зробити все, щоб наступні покоління не боялися та були вільні від СНІДу. Коли живеш все життя з ВІЛ, розумієш, що ти психологічно сильний, але водночас нікому не побажаєш переживати все те, що пережив сам.

І тут знову нагода – сер Елтон Джон на величезну аудиторію конференції заявляє: «Треба починати працювати з молоддю».

Два роки минуло, тепер конференція в Амстердамі – тут буде достатньо уваги та простору для Східної Європи та Центральної Азії. Непочутий та навіть «проігнорований» регіон світу нарешті має нагоду поступово все змінити. Ланцюжок подій призвів до того, що я та команда Teenergizer півроку боремося, шукаємо і знаходимо спосіб привезти сорок молодих людей на конференцію. Сорок активних, небайдужих молодих changemakers, які у майбутньому прийдуть на зміну старшим поколінням. Для того щоб продемонструвати готовність молоді бути нарешті почутою та залученою у вирішення питань щодо свого здоров'я.

Півроку Teenergizer максимально насичував програму конференції виборюючи для підлітків кожен виступ, воркшоп, сесію та зустріч. Для того щоб почати створювати майбутнє для себе та однолітків за підтримки старших колег. Епідемія більше не є захворювання маргінальних груп. Згідно даних Центру Громадського Здоров'я МОЗ, 70 відсотків нових випадків інфікування ВІЛ зараз – це незахищений статевий гетеросексуальний контакт. Це загроза для молоді та підлітків. Відсутність освіти, відповідальності та культури здоров'я є причиною незахищеного сексу. Крім ВІЛ існують також інфекції, що передаються статевим шляхом, та гепатити. Чи наша держава вкладає в захист молоді? Найефективніша профілактика – це освіта. Але бюрократична машина дуже довго здійснює кожен оберт. Teenergizer приїхав на конференцію, щоб пришвидшити ці оберти та підштовхнути процес зміни пріоритетів та стратегій.

За вісім днів обличчя Teenergizer були усюди. Пленарні виступи зранку у найбільшій залі, зустрічі з головами фондів ООН, на яких ти повторюєш одні й ті самі речі про необхідність не просто підтримувати молодь на папері політичних документів та стратегій, а сприймати молодих людей як партнерів. Приймати наші рекомендації щодо покращення профілактичних стратегій, щодо роботи лікарів-педіатрів, адже про проблеми підлітків краще всіх знає тільки підліток. Воркшопи, на яких дивуєш людей тим, що активісти Teenergizer у 18-19 років займалися адвокацією сотень тисяч доларів з Глобального Фонду на підліткові програми. Презентації інноваційних ідей та реалізованих підлітками проектів. Документальна вистава про життя підлітків з ВІЛ для голландської публіки. Виступи з голлівудськими зірками, де доводилося постійно боротися за увагу залу, порушуючи «дипломатичні норми», та повторювати одне і те саме: підлітки та молодь Східної Європи та Центральної Азії у реальній небезпеці, і необхідно терміново вкладати ресурси у наші країни. Чому так багато про наш регіон? Бо є один фактор, який відрізняє нашу ситуацію з ВІЛ від африканської, де не за статистикою, але за швидкістю реагування все набагато краще, ніж у нас. Це політична воля. Там просто усвідомили та зробили здоров'я людей пріоритетом номер один.

Після того, як конференція завершилася, головне оперативно продовжити плідну співпрацю. Оскільки тема молоді була на слуху на найвищому рівні, треба закріпити це готовністю влади донорів задекларувати свої зобов’язання та втілити їх у життя. Делегація від України складала 200 людей та 100 організацій, у тому числі команда МОЗ. Вони бачили та чули молодь під час обговорень на топ рівні. Конференція дала можливість змусити людей, які ухвалюють рішення, повірити і прийняти до уваги все, що необхідно зробити зараз для боротьби з епідемією. Тепер для всіх нас залишається одне – щодня робити свій внесок у спільну справу. Але більш раціонально, зважено та у співпраці з молодими людьми, усвідомлюючи, що відповідати за їх байдужість незабаром доведеться нам.
Новости
Авторы
 • Детский фонд ООН (UNICEF)
  Одна из самых крупных структур ООН, которая занимается проблемами профилактики ВИЧ/СПИДа среди молодежи и подростков, а также защиты прав женщин и детей в условиях растущей эпидемии.
 • Фонд Рината Ахметова
  Системно занимается профилактикой, улучшением доступа к диагностике и лечению туберкулеза, который является одной из самых распространенных и опасных коинфекций у ВИЧ-позитивных людей.
 • Всемирная организация здравоохранения (WHO)
  ВОЗ координирует все действия в области здравоохранения в рамках системы Объединенных Наций.
 • Дизайнеры против СПИДА/Designers Against AIDS
  Дизайнеры против СПИДА/Designers Against AIDS - международный проект, запущенный в Бельгии в 2004 году.
 • Международный Альянс по ВИЧ/СПИДу в Украине
  Миссия Альянса - cнижение распространения ВИЧ-инфекции и смертности от СПИДа и уменьшение негативного влияния эпидемии путем поддержки общественного противодействия эпидемии ВИЧ/СПИДа.
Весь список