Вторник, 17 ноября 2020 года
Андрій Радецький

координатор Dialog hub

PrEP, як стиль життя без ВІЛ

1 декабря, 2019 22:48
Потенційна можливість інфікуватися ВІЛ під час сексу – це той відомий багатьом нам страх, який часто слугує перешкодою до сексуальної свободи та розкутості. На щастя, науковці давно працюють не тільки над пошуком нових методів лікування ВІЛ, а й над вдосконаленням засобів запобігання інфікуванню – PrEP (ДКП або доконтактною профілактикою), яка тепер доступна в Україні і береже нервові клітини та здоров’я багатьох українців. Все що потрібно знати про можливість убезпечити себе від небажаних наслідків сексуального задоволення та як отримати доступ до цих ліків в Україні розкаже герой нашого блогу, в якого ми взяли інтерв’ю та дізналися, як воно - бути PrEP-юзером та до чого потрібно готуватися усім тим, хто зацікавився у цій новітній стратегії профілактики ВІЛ, яка уже спричинила революцію серед сексуально-активних людей в цілому світі.

Вже більше року багато українських хлопців стали на програму до-контактної профілактики ВІЛ, відомішої у світі як PrEP.

Я вирішив поцікавитися в одного з них - як змінилося сексуальне життя і свобода у виборі партнерів чи партнерок після того, як він став учасником цієї безкоштовної програми.

 

Як давно ти приймаєш PrEP?

Минув майже рік, як я випив свою першу таблетку для профілактики ВІЛ. Шлях до прийняття такого рішення був не простий, але бажання зберегти свій ВІЛ-негативний статус перемогло усі сумніви. Через свою параною кожні один-два місяці я регулярно перевіряюся на ІПСШ. За рекомендацією консультантів програми, я також пройшов вакцинацію від гепатиту В.

 

Розкажи детальніше, чому ти вирішив почати приймати PrEP?

Коли до мене прийшло усвідомлення того, що мені подобаються чоловіки, я почав відчувати глибокий страх перед зараженням ВІЛ, адже це захворювання часто асоціюється з представниками гей-ком’юніті.

 

*Так, до речі, в сфері ВІЛ/СНІДу чоловіки, що мають секс з чоловіками (ЧСЧ) - це ключова група людей, уразливих до ВІЛ і поки єдина, де епідемія не йде на спад, а продовжує рости. Нажаль, це характерно не лише для України, але й для розвинених країн Заходу. (ред)

 

До того, як я почав приймати PrEP, мій секс був захищений майже завжди. Але, навіть регулярне використання презервативів не дає 100% гарантії уникнення ВІЛ, тим паче - захворювань, що передаються статевим шляхом. Особисто я знаю декілька випадків серед моїх друзів, які інфіковувались сифілісом чи гонореєю, навіть тоді, коли практикували просто оральний секс та петінг.

В мене були серйозні блоки перед чоловіками, які зізнавалися мені у своєму ВІЛ-позитивному статусі. Дуже часто, після такого камін-ауту я навіть якщо і погоджувався на секс, то потім ще кілька місяців панікував з приводу того, чи не інфікувався я від них. Це при тому, що мені відомі результати досліджень, які свідчать, що ВІЛ-позитивні люди, які приймають АРТ-терапію, не можуть передати ВІЛ нікому через те, що вони мають не визначену вірусну нагрузку. Але цей страх був і мені було важко його перебороти.

 

 

Коли ти вперше почув про PrEP?

Вперше я дізнався про те, що існують таблетки, які запобігають інфікуванню ВІЛ від моїх американських друзів. У них ці таблетки називаються Трувада. Але я скептично до цього ставився, адже, наскільки мені відомо, вони самостійно собі купували ці препарати і їх ціна була настільки високою, що навіть за умови появи їх в Україні, я б не зміг собі цього дозволити.

Проте, через деякий час почала з’явилася інформація, що в Україні з’явився пілотний проект PrEP, учасники якого мали змогу протягом року безкоштовно отримувати річний курс цих препаратів. В Україні назва цього препарату відрізнялася від американської. Як пояснили мені потім фахівці, до нас завозять не американські оригінальні препарати, а так звані дженерики, - тобто індійські копії. Скажу чесно, після цієї інформації я засумнівався в тому, чи хочу ставати кроликом для експерименту. Але на цю програму стало багато моїх знайомих і по їх відгукам стало ясно, що ці препарати в принципі не мають побічних ефектів, а дослідження говорять про їх високу ефективність, яка зовсім не поступається західним оригінальним пігулкам за якістю.

Будучи довго в роздумах, я все-таки прийняв рішення спробувати і почав приймати PrEP. На це моє рішення повпливало те, що я незадовго до того познайомився з хлопцем, з яким ми дуже зблизилися і потім почали зустрічатися. На певному етапі наших стосунків виявилося, що в нього ВІЛ і консультант запитав чи є в нього постійний сексуальний партнер, яким на той момент був я. Йому порекомендували повідомити мене про набутий ВІЛ-статус і запросити також здати тест на ВІЛ та у випадку негативного результату - стати учасником програми до-контактної профілактики. Я, звісно, погодився, бо на той момент вже був закоханий, але піклувався про своє здоров’я.

Так сталося, що ми почали приймати пігулки разом: я - з метою запобігання інфікуванню, а він - з метою лікування. Це, до речі, дуже об’єднало нас.

 

Розкажи, чи складна сама процедура отримання PrEP?

Якщо чесно, вона не найпростіша. Але враховуючи те, що в Україні ця можливість надається безкоштовно - можна потерпіти цей дискомфорт. В мене один знайомий якось теж хотів стати на програму, але коли дізнався, що йому доведеться їздити самостійно за препаратами в центр СНІД-у і стояти в одній черзі до лікаря-інфекціоніста з ВІЛ-позитивними людьми, то відмовився і знайшов можливість купувати препарати десь на чорному ринку. Але блін, він щомісяця витрачає на це мінімум 400 баксів. Для чого, якщо PrEP можна отримати безкоштовно?

Так, оця вся бюрократія - заведення карточок, регулярні аналізи, стояння в черзі, - інколи напрягають, але якщо треба, то треба. Крім того, спочатку препарати видають лише на 30 днів. Потім потрібно здати тест на ВІЛ і аналіз на кліренс креатиніну. Якщо все гаразд, то таблеток під час другого візиту дають вже на два місяці. А під час третього візиту - на три. Раз в три місяці з’їздити в центр сніду і відстояти в черзі - не така вже й проблема, я вважаю. Особливо, якщо врахувати той момент, що люди, які живуть з ВІЛ змушені це робити все життя… А від PrEP завжди можна відмовитися.

 

Існує думка, що регулярний прийом PrEP викликає серйозні побічні ефекти. Розкажи про свій досвід.

 

Так, наскільки мені пояснювали фахівці, PrEP виходить з організму через нирки. Саме тому, важливо контролювати їх стан та здавати сечу на кліренс ендогенного креатиніну - аналіз який оцінює очисну здатність нирок. Я вже рік приймаю PrEP і в мне все в нормі.

З неприємного - це лише рідкий кал на перших тижнях початку прийому PrEP. Потім таких проблем я не спостерігав. З печінкою, до речі, також все в нормі, з чого роблю висновок, що на загальний стан здоров’я PrEP негативно не впливає. Принаймі, я суттєвого дискомфорту не спостерігаю за собою.

 

Головні болі, блювота, тощо? Бували?

Ні, в мене ні. І у моїх знайомих наче теж.

 

Я знаю, що є декілька схем прийому PrEP. Розкажи, як приймаєш його ти?

Особисто я прийма його щодня. Наразі це єдина рекомендована схема. Перші місяці в мене стояло нагадування на будильнику, але потім я звик і тепер це стало моєю звичкою. Щоправда, є ще й інша схема прийому препаратів - за вимогою, або як кажуть «on-demand». Це коли ти приймаєш PrEP не щодня в один і той самий час, а лише тоді, коли плануєш секс. Наскільки мене інформували консультанти, вона теж демонструє високу ефективність захисту від ВІЛ. Коли ми з моїм партнером розбіглися, я припинив прийом PrEP, бо в цьому не було потреби, а секс в мене був рідко і то в презервативі. Проте дещо згодом, я декілька разів пробував цю другу схему і залишився нею задоволений. Принаймі, я зберіг свій негативний ВІЛ-статус. Там така штука, що потрібно випити дві таблетки одразу мінімум за дві години до сексу, а потім через добу після першого прийому третю таблетку, а ще через добу після другого прийому - четверту. Буває так, що секс трапляється між прийомами. В такому випадку головне запам’ятати, що якщо секс відбувся ще раз (чи не раз), то після нього завди потрібно ще мінімум два дні пити по таблетці. Єдина негативна сторона цієї схеми - це те, що можна забути про прийом третьої або четвертої таблеток. В мене був один раз, що останню таблетку я випив не через 24 години, а через 40  (згадав вже на роботі, а із собою взяти не додумався). Мене пронесло, але після цього випадку я повернувся на щоденну схему прийому.

 

Розкажи, як PrEP повпливав на твоє сексуальне життя? Чи став ти розкутішим? Що змінилося?

Найбільше на що повпливав в моєму випадку PrEP - це на мою психологію. В мене вже немає страху, що я можу інфікуватися ВІЛ. Зрозумій мене правильно, я виріс в 90-х і нас ще зі школи лякали цим невиліковним захворюванням. PrEP також позитивно вплинув на моє ставлення до людей, що живуть з ВІЛ. Тепер ВІЛ-позитивний статус мого сексуального партнера не є для мене проблемою. Це прям дуже вагомий вклад в контексті дестигматизації ЛЖВ. Я й сам почав зустрічатися з ВІЛ-позитивним хлопцем. І нехай наш роман був не на все життя, але я думаю, що цей досвід був дуже цінним для нас обох, адже я підтримав і не кинув його, коли дізнався, що в нього виявили ВІЛ, зумівши вийти з цих стосунків з негативним статусом. До речі, останні місяці ми з ним не використовували презерватив під час сексу взагалі.

Також я знаю одну дискордантну гей-пару, де у ВІЛ-негативного партнера були психологічні блоки під час сексу з його ВІЛ-позитивним партнером і вони обоє не могли нормально розслабитися. І хоч коли вони познайомились, ВІЛ-позитивний партнер вже давно був на терапії і його вірусна нагрузка була невизначеною, але в якось в розмові вони зізналися, що мають цей страх «а вдруг не пронесёт». PrEP в цій парі зіграв ключову роль і вони вже майже два роки разом. Я вважаю, це круто.

Моя історія стосунків мала дещо більш драматичний фінал і ми з моїм партнером врешті-решт вирішили розстатися. Я дуже переживав після розриву і щоб трохи забутися в своєму нещасті я почав часто змінювати сексуальних партнерів. «Клін-кліном вишибаєт» - як то кажеться.

Щоправда, після наших стосунків в мене залишилося дві не дуже корисні звички.

Перша - я полюбив секс без презервативу і мені стало складніше відмовляти партнерам, які хочуть зайнятися зі мною сексом без резинки. Мені просто буває складно наполягати на своїй позиції і я піддаюся впливу сильних вольових чоловіків :) Є таке.

Тому, за останні кілька місяців я лікувався від хламідіозу (про який навіть не підозрював, адже у чоловіків він найчастіше протікає безсимптомно), а також пройшов складний курс лікування від сифілісу. Щодо останнього, то тут не так була проблема того, що я не користувався презервативом, як те, що інфікування сифілісом відбулося під час незахищеного орального сексу (але я не знаю людей, які б робили це з презервативом). Штука неприємна, складна в лікуванні, але на щастя - виліковна. А тепер уявіть собі, якби не PrEP, то я міг би не зберегти свій ВІЛ-негативний статус…

 

А які ще є негативні наслідки від прийому PrEP (окрім побічних ефектів)? Чи є щось, від чого ти хотів би застерегти наших читачів?

Про основні наслідки я вже трохи розповів. Єдине, що я б ще хотів додати - це те, що на хвилі росту популярності PrEP в Києві серед хлопців з гей-ком’юніті частіше стало тих, хто практикують Хімсекс та bareback (секс без презервативу). Це все в комплексі створює додаткову негативну конотацію у відношенні загального населення (і не тільки) до гей-спільноти. Бувало таке, що після того, як я встановив статус на Хорнеті (це такий собі Тіндер для ЧСЧ*), якій вказує, що я ВІЛ-негативний і приймаю PrEP, деякі хлопці відмовляються мати зі мною секс, бо «всі хто юзають PrEP сифілітіки та не вилазять із шкірвендиспансерів». Це не так. Хоча ріст епідемії ІПСШ дісно спостерігається і зараз все частіше я чую від своїх знайомих та партнерів, що вони лікуються чи лікувалися від гонореї, сифілісу чи хламідій, але ж блін… Так, PrEP не вирішує всіх проблем, але завдяки ньому тепер ти можеш не паритися хоча б щодо ВІЛ, - з ким би ти не був, що б ти не робив, та в якому стані б не знаходився.

 

Що б ти хотів ще сказати нашим читачам або тим, хто має сумніви щодо того - чи варто приймати PrEP чи ні?

Я б хотів сказати, що приймати чи не приймати PrEP - це особисте рішення кожного. Так само, як і вибір - використовувати презерватив чи ні. Але скажу від себе, що краще приймати і бути спокійним. Адже в житті буває всяке, і я вважаю, що якщо є можливість використовувати додаткові привентивні міри в контексті інфікування ВІЛ, то краще їх вжити. Краще не мати ВІЛ, ніж мати. Крім того, це абсолютно безкоштовно.

 

А для тих, хто все-таки вирішив приймати PrEP - існує сайт prep.com.ua на якому можна зареєсруватися та стати учасником безкоштовної програми, а також отримати особистий соціальний супровід та консультацію фахівця.

Новости
Авторы
Весь список